شاید یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که برای گیمرها به وجود بیاید، این باشد که تفاوت های ریجن های PS5 در چیست؟ این سوال ذهن بسیاری از کاربران را مشغول کرده و به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله به این موضوع بپردازیم. در ادامه با گامالوپ همراه باشید.

بحث حول محور ریجن های پلی استیشن از مدت‌ها پیش در میان کاربران وجود داشته است. کنسول‌های نسل ششمی سونی (Sony) تحت ریجن‌های مختلفی عرضه شدند و این موضوع در آن سال‌ها بسیاری از افراد را سردرگم کرده بود. با این وجود پس از عرضه کنسول PS3 و رسیدن به نسل سوم، این تفاوت‌ها رنگ باختند و دیگر اهمیت خاصی نداشتند. اما در کشور همچنان تصور بر این بود که برخی از ریجن‌ها موجب ایجاد محدودیت‌هایی می‌شوند. حتی حالا که در نسل نهم هستیم، برخی از فروشندگان به شکل عجیبی اصرار بر این دارند که ریجن های PS5 با هم متفاوت‌اند و سعی می‌کنند از این راه برای افزایش قیمت برخی از محصولات استفاده کنند. حتی در نسل پیشین نیز تفاوتی در ریجن‌های مختلف پلی استیشن 4 وجود نداشت. در واقع ریجن های پلی استیشن 5 هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و صرفا کدهایی هستند که محل تولید دستگاه را مشخص می‌کنند.

ریجن های PS5 چه تفاوتی دارند؟

تفاوت های ریجن های PS5

ریجن های پلی استیشن 5 به چهار دسته آمریکا، اروپا، آسیا و استرالیا تقسیم می‌شوند که به ترتیب با عدد 1، 2، 3 و 4 مشخص می‌شوند. برخی ادعا می‌کنند که کیفیت ساخت در هر ریجن متفاوت است و از این موضوع برای افزایش قیمت محصول استفاده می‌کنند. اما این یک اشتباه است. در واقع اکثر کنسول‌ها که پلی استیشن 5 هم یکی از آن‌ها به حساب می‌آید، در کشور چین انجام می‌شود. این ریجن‌ها بیشتر نشان از آن دارند که کنسول‌ها در کدام مناطق عرضه می‌شوند. پس حالا می‌دانید که کیفیت ساخت و سخت افزار به کار رفته در این دستگاه‌ها یکسان است و محصولی با محصول دیگر متفاوت نیست. تنها تفاوت در بین ریجن‌ها در نسل گذشته به دسته کنسول‌ها مربوط می‌شد. به این معنا که در دسته کنسول‌های مربوط به ریجن ژاپن، دکمه‌های دایره و ضربدر برعکس بودند؛ خوشبختانه در ریجن های PS5 چنین تفاوتی دیده نمی‌شود. می‌توان گفت تنها وجه تمایز در ریجن های پلی استیشن 5 به نوع بسته‌بندی آن‌ها برمی‌گردد. در واقع در ریجن ژاپن از جعبه‌ای یکپارچه و ضخیم برای بسته‌بندی استفاده شده است، در صورتی که در سایر موارد کنسول‌ها در دو جعبه بسته‌بندی شده‌اند که جعبه بیرونی ضخامت کمتری دارد. فراموش نکنید که تفاوت ریجن های PS5 مشکلی در نصب بازی‌ها ایجاد نمی‌کند و نباید از این بابت نگرانی خاصی داشته باشید.

کدهای مختلف پلی استیشن 5 چه فرقی دارند؟

تفاوت های ریجن های PS5

سونی برای موقعیت جغرافیایی مختلف در PS5 از کدهای مختلفی استفاده کرده است. اما این کدها فقط یک سری عدد هستند و تفاوتی بین دستگاه‌ها با کدهای متفاوت وجود ندارد. در ادامه می‌توانید کدهای مربوط به مناطق مختلف را مشاهده کنید.

  • 00 : ژاپن
  • 02 : اقیانوسیه (نیوزلند و استرالیا)
  • 08 : آسیای مرکزی، هندوستان، روسیه، اوکراین
  • 14 : آمریکای لاتین، مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی
  • 15 : آمریکای شمالی (کانادا، ایالات متحده)
  • 16 : اروپا، خاورمیانه، آفریقا
  • 18 : کره جنوبی

نحوه خواندن این کدها نیز به این صورت است: CFI-10XX. در واقع به جای XX عدد دو رقمی مشخص شده در بالا جایگذاری می‌شود. حرف A یا B هم در انتها قرار می‌گیرند. حرف A نشان از آن دارد که دستگاه استاندارد است و حرف B مربوط به نسخه دیجیتالی محصول می‌شود. نسخه‌های موجود در ایران به صورت معمول دارای کد CFI-1016A هستند؛ یعنی کنسول استاندارد که با توجه به کد 16، مربوط به خاورمیانه است.

در انتها باید اشاره کنیم که ریجن اکانت قانونی، ارتباطی به ریجن کنسول ندارد. شما می‌توانید برای خرید اکانت قانونی PS5 با بهترین قیمت‌ها، به فروشگاه گامالوپ مراجعه کنید.

این بود هرآنچه باید درباره تفاوت های ریجن های PS5 می‌دانستید. نظر شما درباره تفاوت‌های ریجن های پلی استیشن 5 چیست؟ آیا این مطلب برای شما مفید واقع شد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.